Sınav Kaygısı  Çocuklar veya yetişkinler hayatlarının belli bir döneminde sınava hazırlık dönemi yaşarlar.Özellikle sınav dönemlerinin yaklaştığı bu günlerde sınav kaygısı önemli bir yer taşımakta.Kaygı çalışma ve sınav sürecinde başarı ve başarısızlığın arasında ince bir çizgi olarak yer almakta.Gereğinden fazla kaygı bildiklerimizi yapmamıza engel olurken yeterli düzeyde kaygı çalışma motivasyonumuzu arttırabilir.Ancak ailelerin telaşı ve çocuklardaki yetersizlik düşüncesi gereğinden fazla kaygıya sebep olmakta ve başarının önüne geçmektedir.Bu yazımda sınav kaygısı ile ilgili sizleri bilgilendirmek istedim

Öncelikle sınav kaygısı nedir?

Sınav kaygısını öncesinde öğrenilen bilginin sınav sırasında etkili bir biçimde kullanılmasına engel olan ve başarının düşmesine yol açan yoğun kaygı olarak tanımlayabiliriz.

Sınav kaygısı neden oluşur? 

Sınav kaygısının bir çok sebebi vardır.Bireyin sınava yüklediği anlamlar, sınavla ilgili zihinde oluşturulan imaj, sınav sonrası duruma ilişkin atıflar ve sınav sonrası elde edilecek kazanımlara verilen önem sınav kaygısı oluşumu üzerinde etkilidir.Aynı zamanda gerçekçi olmayan düşünce biçimlerine sahip olmak kaygını oluşmasında en önemli süreçlerdir. Bunaltıya eğilimli kişilik yapısı (mükemmeliyetçi, rekabetçi) olanlarda daha sık görülür. Sosyal çevrenin beklentileri ve baskısı da önemli bir etkendir.

Nasıl anlayabiliriz?

Sınav Kaygısını hem fizyolojik hem psikolojik açıdan değerlendirdiğimizde anlayabilmemiz mümkündür.Öğrencinin başarısında belirgin bir düşüş gözlenir. Ders çalışmayı erteleme, sınav ve hazırlığı hakkında konuşmayı reddetme vardır. Soru sorulmasından rahatsız olurlar. Dikkat dağınıklığı, odaklanamama, Fiziksel yakınmalarda dikkat çeken bir artış (karın ağrısı, mide bulantısı, terleme, uyku düzensizliği, iştahsızlık ya da tersine aşırı yeme, genel mutsuz bir ruh hali vb.), çok çalışılmasına karşın performans düşüklüğü kaygının varlığını gösterir.

Bu süreçte olumsuz düşünceler olumlu düşüncelerin önüne geçmekte ve davranışlar olumsuz düşüncelere göre şekil almaktadır.“Sınava hazır değilim”, “Bu bilgiler çok gereksiz ve saçma. Nerede ve ne zaman kullanacağım ki?” “Sınavlar niye yapılıyor , ne gerek var?” “Bu bilgiler gelecekte benim işime yaramaz” Sınava hazırlanmak için gerekli zamanım yok ki!”“Bu konuları anlayamıyorum , aptal olmalıyım” “Ben zaten bu konuları anlamıyorum” “Biliyorum, bu sınavda başarılı olamayacağım” “sınav kötü geçecek” “Çok fazla konu var , hangi birine hazırlanayım?” sıklıkla gözlene olumsuz otomatik düşüncelerdir.

Bu olumsuz düşüncelerin yerine alternatif düşüncelere yönlendirerek sınav kaygısı ile baş etme konusunda yol katedebiliriz.Yapmam gereken nedir?” “Yapabildiğimin en iyisini yapabilirim?” “Olabilecek en kötü şey ne”“Dünyanın sonu değil, telafisi var” Bunda başarısız olmam her zaman olacağım anlamına gelmez” “Yeterli zamanımın olmadığı doğru , ancak olan zamanımı en etkili şekilde nasıl kullanabilirim? “Tüm kaynakları çalışamasam bile , önemli bölümlere öncelik vererek sınava hazırlanabilirim, hiç olmazsa bu bölümlerden puan kazanırım” “Başarırsam hayatımın önemli bir dönüm noktasını aşacağım. Başarısız olmam tembel ve beceriksiz olduğumu göstermez. Daha fazla çalışmam gerektiği anlamına gelir” “zamanı kendi yararıma kullanmak benim elimde” kaygıyla başa çıkmak için geliştirilebilecek alternatif düşüncelerdir.

Aynı zamanda Nefes alma egzersizleri,Gevşeme egzersizleri, Kaygıyı bastırmaya değil, onu kabul etmeye ve tanımaya çalışmak, Düşünceleri durdurma tekniği, Dikkatini başka noktalara odaklama tekniği kullanılabilecek başa çıkma yollarıdır. Bunun dışında düşünceleri durdurma, Dikkatini başka noktalara odaklama

Sınav esnasında,öncesinde ve sonrasında yapılması önerilenleri sınava kısa bir zaman kala paylaşacağım.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir