Online Alışveriş Bizi Nasıl Etkiliyor?

  Dijitalleşmede sınır tanımadan ilerliyoruz. Bu süre içerisinde birçok alışkanlığımız da dijital sektör tarafından yönetiliyor. Online alışveriş çoğu zaman hayatımızı kolaylaştırırken bazen farkında olmadan bizi olumsuz yönde etkiliyor. Hayatımızı kolaylaştıran faktörleri hemen aklımıza getirirken olumsuz etkilediği yönleri göremeyebiliyoruz.Giyim, market, elektronik ürünler, mobilya ve tüm ürünlere artık online ortam üzerinden ulaşabiliyoruz. Hemen hemen hepimizin alış-veriş anlayışını değiştiren online alışveriş hayatımızı nasıl etkiliyor?

Bizi etkileyen özellikler neler?

  Online ortamda alışveriş yaptığımızda bizi en çok cezbeden özellikler indirimler , istediğimiz kadar mağazada gezebilme , yorulmama , tüm beden ve renkleri bulabilme. Kısacası ürün üzerinde iletişim kurmuyoruz , konum değiştirmiyoruz , kasalarda sıra beklemiyoruz üstüne birde mağaza fiyatlarına göre çok uyguna alıyoruz. Bu kadar artı özelliğin içinde bizi kötü etkileyen ne olabilir?

Alışkanlıklarımız değişmeye başladı

  Aradığımız herşeyin tek bir tık uzağımızda olması tüketim alışkanlıklarımızı değiştirdi. Online ortamda alışveriş yaptığımız süre içerisinde almak istediğimizin dışında da bir çok ürün incelememiz ve cüzdanımızdan eyleme geçerek ödeme yapmamamız alım alışkanlıklarımızı değiştirirken farkındalığımızı da arka plana attı. Online ortamda alışveriş yapan bir kullanıcının sürekli olarak alışveriş sitelerine girdiği gözlemlenmiştir. Çünkü online alışveriş stili tüketme farkındalığımızı azaltan bir yöntemdir. Tek tuşla kargoya verilen ürünleri alırken harcadığımızı farketmiyoruz.

  Online alışveriş ile hızla tüketim bağımlısı olmaya başlarken bu durum zamanla yalnızlaştırıyor ve depresyona sürüklüyor. Çünkü normal bir alışveriş sırasında evin dışına çıkıyoruz. Mağazada ürünlerin etiketini inceliyoruz,ürüne dokunuyoruz,insanlarla iletişim kuruyoruz ve kasada ödeme işlemini kendimiz gerçekleştiriyoruz. Bu durum bizi daha sosyal ve kontrollü tüketiciler yapıyor. Online alışveriş bağımlılarında ise hareketsizleştiren,hazır ve tükettiğinin farkında olmayan kullanıcılar oluyoruz.

Bu sebepten dolayı teknolojilerin faydalarını da kullanabilmemiz için ihtiyaçlarımız sınırında online alışveriş yaparken ağırlığı yerinde alışverişe vermeliyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir