Odaklanma Problemi – Neler Yapabiliriz – Belirtileri Nelerdir?

 

‘Odaklanmak, sadece sizin verimliliğiniz için değil, başarılı bir liderlik ve doğru karar alabilmek için de kritik bir öneme sahiptir.Ancak odaklanmak günümüz dünyasında her zamankinden daha zor.Dikkatimizi cezbetmeye aday o kadar çok dış etken var ki.’ (Focus,Harvard Business Review Press)

   Odaklanamama, dikkatin dağılması günlük hayatımızda özellikle yapmamız gereken zorunlu işlerde sıkça yaşayabileceğimiz bir sorundur. Araştırmalar son yıllarda odaklanma problemi yaşayan çocuk, ergen ve yetişkin yaş gruplarında artışı teknolojinin gelişmesi, dış faktörlerin artması olarak da yorumlamaktadır.

   İnsanın iletişime açık bir varlık olması dış sinyallere hassasiyetini arttırmaktadır.Günlük yaşantımızda, iş hayatımızda, akademik hayatımızda beklenmeyen bir çok uyaranla birlikte bir işe odaklanmaya çalışırız.Özellikle sürekli maruz kaldığımız bildirimler, mesajlar, aranmalar bizleri bağımlı odak problemine sürüklemektedir.Belirtilen uyaranlardan sadece belli ölçülerde kaçabiliyoruz.Bu durumda uyaranlara direnç göstererek odaklanma kapasitemizi iyileştirmek veya geliştirme tekniklerine ihtiyaç duyuyoruz.

 

Odaklanma Sorununun Belirtileri Nelerdir?

 • Odaklanma sorunu yaşayan bireyler ilgilendikleri eyleme karşı ilgilerini kısa bir süre içerisinde kaybederler.
 • Dalgınlık,unutkanlık odaklanma sorunlarının belirtileridir.İş kazalarını beraberinde getirebilir.
 • Odaklanma sorunu yaşayan kişiler genellikle işin sonunu getirmeden önce dikkati dağılır ve işi yarıda bırakır.
 • Ders çalışma,kitap okuma,çalışma veya herhangi bir iş sırasında yapılan işten çok çevreye yönelme görülür.Bir süre sonra çevre ile ilgilenme yapılan işin önüne geçer.
 • Kişinin düzeni her koşulda etkilenmeye başlar.Dağınıklık veya düzensizlik görülebilir.
 • İkili ilişkilerde sorunlar yaşanabilir.Odaklanma problemi sorumlulukların aksamasına sebep olabilir.

 

Odaklanma Sorunu Yaşayan Kişiler Neler Yapmalıdır?

 • Odaklanma sorunu yaşayan kişi kendine günlük görevler belirlemelidir.Bu görevleri hoşuna gidenden gitmeyene doğru sıralı olarak yerine getirmelidir.Dikkat yoğunluğu süre tutularak arttırılmaya çalışılmalıdır. (Çocukların ilgisini çekebilmesi için kum saati ile süre tutulabilir.)
 • Odaklanma sorunu yaşayan kişi mutlaka uyku düzenine,stres seviyesine ve gerekli besinleri aldığına dikkat etmesi gerekir.
 • Kişi odaklanma sorununda ilerleme kaydettiğinde kendini ödüllendirerek teşvik etmelidir.
 • Satranç oynamak,bulmaca çözmek veya yaş aralığına uygun dikkat oyunları gibi zihinsel uğraşlar dikkati geliştireceği için sık sık oynanmlıdır.
 • Nefes egzersizleri ve meditasyon günlük hayatınızda odaklanmanızı güçlendirecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir