Narsistik Kişilik Bozukluğu Nedir?

Dilimizde sürekli ‘narsist misin?’ şeklinde günlük hayatta kullandığımız Narsistik Kişilik Bozukluğu aslında nedir?

Narsistik Kişilik Bozukluğu dediğimizde aklımıza ilk gelen ‘kendini beğenmişlik,insanlara yüksekten bakma,kendini sevme ve kendine aşık olma’ terimleri olsa da aslında temelinde daha farklıdır. Narsistik Kişilik Bozukluğunun temeline baktığmızda aslında kendini fazla sevmekten veya özde kendine aşık olmaktan dolayı değil kendini sevmemekten ve değersiz hissetmekten dolayı ortaya çıkan bir durumdur.

Narsistik kişiler sürekli olarak çevresinden onay ve ilgi beklemektedir. Genellikle duygusal derinlikten uzak bir yaşam sürmektedirler. Narsistik Kişilik Bozukluğu yaşayan kişiler kendileriyle meşgul oldukları izlenimini yaratmaya çalışsalarda iç dünyalarında kendilerini değersiz hissederler. Değersiz hissetmeye yatkınlıkları bulunur.Eleştirileri kendi içlerinde kabullenemezler. Kendi duygularını bastırmaya çalıştığı için zaman zaman çıkarları doğrultusunda karşısındakine zararı dokunacağını bilse de kullanmaktan kaçınmazlar.

Araştırmalarda %80’inin erkek olduğu tespit edilmiştir.

Araştırmalara göre narsistik kişilik bozukluğu yaşayanların %80’inin erkek olduğu tespit edilmiştir. Genellikle mutsuzluktan,duygusal boşluktan,can sıkıntısı,iç daralması,anlamsızlık ve umutsuzluk gibi konulardan şikayete gelmekteler. Ancak genellikle erkeklerde bulunan bu kişikik bozukluğu cinsellikten aldığımız ipuçlarında netlik kazanmaktadır. Cinsel yönelim karmaşası,erken boşalma sorunu,sertleşme sorunu,partnere karşı yakınlık hissetme ve davranış problemi,sık mastürbasyon yapma,hiperseksüalite veya sapkın cinsel fantaziler en sık yaşadıkları cinsel sorunlar arasındadır. Çünkü narsistik bozukluk taşıyan kişiler hazzın paylaşılması,sevginin ifadesi ve partnerine davranış konusunda sorun yaşamaktadır. Bir olma düşüncesine adapte olamamaktadır her anında kendisini ön plana çıkarma eğilimi bulunmaktadır.Süreç içerisindeki sorunlar değişim gösterebilmektedir.Ancak günlük dilimizde sıkça kullandığımız narsist kelimesini aslında her bu durumu yaşayan bireylerde olmadığının farkında olmamız gerekir. Aşağıda bulunan 5 özellik veya daha fazlasını taşıyorsanız konu ile ilgili uzmanlara danışmanız gerekmektedir ; 

  • Başkalarını kendi çıkarları için kullanan kişiler
  • Başka insanların duygularını anlamada isteksiz kalan, empati yapamayan kişiler
  • Başkalarını kıskanan ya da başkalarının onu kıskandığını düşünen insanlar
  • Kendini beğenmiş ve küstah kişiler
  • Kendisinin çok önemli olduğunu düşünen kişiler
  • Sürekli olarak sınırsız güzellik, zeka, güç veya kusursuz sevgi üzerine kafa yoran kişiler
  • Her zaman beğenilmek isteyen kişiler
  • Kendinin eşi bulunmaz biri olduğunu düşünen kişiler 
  • Kendinin kayırılacak biri olduğunu düşünen ve hak kazandığını zanneden kişiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir