İnsanlar neden hüzünlü müzik dinler?

   İNSANLAR NEDEN HÜZÜNLÜ MÜZİK DİNLER?

 

İşlevselci yaklaşımlar, insanların genel olarak olumlu ruh hallerini tercih edeceğini, ancak duyguların bir hedefe ulaşmak için ne kadar yararlı olacağını düşündükleri ölçüde olumsuz ruh hallerini arayacaklarını savunurlar. Örneğin, insanlar genellikle kızmak istediklerinden daha sakin olmak isterken, araştırmalar insanların öfkeye neden olan bir video izlemeyi seçeceklerini – ve sakinlik uyandıran bir videodan daha sık – seçeceklerini göstermektedir.

Bu durum, insanların bunun arzulanan bir sonucu elde etmelerine yardımcı olacağına inandıklarında hüzünlü müzik dinleyebileceklerini göstermektedir. Ancak, üzgün müziğin yardımcı olabileceği istenen sonuçlar nelerdir?

Müzik psikolojisi araştırması bu soruya birçok cevap veriyor:

İnsanlar hayatlarında üzüntü duyabilecekleri olayları yaşarken üzüntülerini hatırlatabilecekleri müzik dinlemeye yönelebilirler. Maviyi hissettiğimizde mavilere döneriz.Hüzünlü müzik dinleme de sıklıkla mutlu müzikten daha estetik olarak güzel algılandığından ortaya çıkar.Hüzünlü müzik dinleme aynı zamanda, insanların kendilerini şarkıdaki kişiyle kıyaslamaları ve kendi koşullarının çok kötü olmadığı (şarkıdaki anlatılan hikayeye göre) farkında olmaları için bir sosyal karşılaştırma biçimi olarak da kullanılabilir.

De Montfort Üniversitesi tarafından yapılan son araştırmalar, eğer insanlar için üzüntü duygusunu öne çıkaran müziğin sorunu kabul etmede, başa çıkmada daha iyi olduğunu düşünüyorlarsa ve eğer sırayla insanlar teselli ararken hüzünlü müzik dinleyebileceğini savunmuştur. Diğer bir deyişle, insanlar karanlık zamanlardan geçerken, mutlu olan şarkıları mı yoksa duyguları ile başa çıkmanın bir yolu olarak üzülen şarkıları mı arıyorlar?Bu çalışma, insanların genellikle hüzünlü müzik yerine mutlu müzik için güçlü bir tercihi olduğunu ancak bu tercihin, zor bir yaşam durumu sırasında veya insanlar birbirinden uzaklaşırken aradıklarını ortaya koymuştur. Dahası, insanlar üzgün müzik dinlemenin artan bir kabulle, insanların bir sorunla ve onunla ilişkili olumsuz duygularla başa çıkabildiklerini hissettiği bir durumla ilişkili olduğunu ve devam ettiğini bildirmektedir.Bu araştırmaya göre, insanlar duyguları yeniden yaşamanın üzücü müzik dinlemenin kabulle başa çıkmaya yol açabileceği kilit bir yol olduğunu da belirtiyorlar. Yani, bu duyguların reddedilmesinin ya da duygusal bastırmanın aksine, hüzünlü müzik dinlemek insanların bu duyguları hissetmelerini sağlar – müzisyenle “paylaşırken” olurlar ve sonuç olarak durumlarına yansırlar ve sonuçta ortaya çıkarlar..

Tabii ki, her zaman hüzünlü müzik dinlemenin, zihinsel-sağlık açısından olumlu sonuçlara yol açması muhtemel değildir. Ve sizi iyi hissettirecek şeyler yapmak ruh sağlığı için çok önemlidir. Ancak bu çalışma, kişinin olumsuz duyguları (bu durumda, paylaşılan olumsuz duyguları) deneyimlemesinin insanlara zor yaşam durumları ve duyguları ile başa çıkmalarında yardımcı olabileceğini ve nihayetinde onları kabul etmelerini sağladığını ortaya koymaktadır. Ve kabul etmeden, yaşam (en azından ara sıra) pişmanlık, acı ve öfke denizi olacaktır.

Anlamlı ve mutlu bir yaşamın içerisinde üzüntü ve gerçekten de tüm olumsuz duygular yer alır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir