İlişkilerinizde sınır koymak size neler kazandırır?

 

Arkadaş,aile,sosyal ve eş ilişkilerinizde sınırlarınızın olmaması hem sizi hem de karşınızdaki kişiyi zaman içerisinde yormaya başlayacaktır.Kendi içinizde ve karşınızdaki kişiye ‘Hayır’ diyememek bir süreden sonra duygu dünyanızı yormaya başlayacaktır.Peki sınırlarınız size neler kazandırır?

1-Daha iyi bir eş ve arkadaş olabilirsiniz.

Birincisi eğer sınır koymazsanız, etrafınızdakiler de sizin limitiniz yokmuş gibi davranır.Bu durum bir süreden sonra bütün enerjinizi çevrenize harcamanıza sebep olur.Ancak sınırlarınızı belirlediğinizde, kendinize ve en yakınlarınıza harcayacak daha çok enerjiniz olur. Böylece,hem onların ihtiyaçlarına hem de kendi ihtiyaçlarınıza daha fazla dikkat edebilirsiniz.Kendi sınırlarını yeterince iyi belirleyemeyen insanların, başkalarının sınırlarını aşmaya da daha eğimlimli olduğu araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır.Yani sürekli kendi kurallarınızdan ödün veren biriyseniz bunu karşınızdakinden de beklemeye başlıyorsunuz. Bu da ilişkilerde problemlere sebep oluyor.

 

2-Daha iyi ve sağlıklı bir ilişki kurabilirsiniz.

İlişkilerinizde karşınızdaki insanlara neyi kabul edeceğinizi veya neyi kabul edemeyeceğinizi anlatmanız gerekir.Anlatabilmeniz için önce sınırlarınızı belirlemeniz gerekir.Kendi ihtiyaçlarınızı belirtmeniz insanların sizi anlamasını da kolaylaştırır. Yapmanız gereken en önemli şey diğerlerinin sınırlarınızı anlamasını beklemek yerine iletişim kurmaktır.

3-Nasıl hayır diyeceğinizi öğrenirsiniz

Hayır, basit bir sözcük olabilir ama kesinlikle güçlüdür. Sınır koymanın en iyi yolu, üstesinden gelecek kapasitenizin olmadığı şeylere hayır diyebilmektir.Kendi içinizde ‘hayır’ diyebildiğinizde ve uygulayabildiğinizde daha mutlu bir birey olabilirsiniz.

 

4-İnsanlara daha fazla güvenmeye başlarsınız

İnsanlar, sınır koyarak diğerlerini üzeceğini düşünür. Çoğu insan sevginin diğer insanları memnun etmekten geçtiğini düşünür, ve sınır koymanın sevgiyi engelleyeceğine inanır.Peki sınır koymak neden ilişkilerde güvensizliği oluşturur?Sınırlarımızı yok sayarak davrandığımızda aslında korkuyla harekete geçeriz ve ilişkilerimizi kontrol altına almaya çalışırız. Bunun yerine, sınırlarımızı belirterek, o insanlara güvenimizi göstermiş oluruz. Güven, her türlü ilişkiyi güçlendirir ve size de kendinizi rahat hissettirecektir.

 

5-Gerçekten yapmak istediğiniz şeyleri yapmaya başlarsınız

Sınırlarımız olmadığında yapmak istemediğimiz bir çok şeyi kendimiz yaparken bulabiliyoruz.Hayır diyebildiğiniz için yapmak zorunda kalmadığınız şeyleri hayal edin. Sınırlar sizi gerçekten yapmak istediğiniz şeyleri yapmanız konusunda özgür kılar.

 

6-Daha anlayışlı biri olabilirsiniz.

Kendi çizgilerimize saygı göstermeyi başarabilirsek karşımızdaki kişinin de çizgileri içinde hareket etmesine saygı göstermeye ve anlamaya başlayabiliriz.

 

7- Daha kararlı olabileceğiniz için duygu dünyanızı kontrol etmek daha kolay olabilir.

İlişkilerinizde kendi çizgilerinizi kurallarınızı bilmek sizi kararlı davranışlara yöneltecektir. Kararlı olmak, zorlayıcı olmadan mantıklı ve dürüst olmaktır.

 

Daha mutlu bir hayat ve daha iyi ilişkiler için yapmanız gereken ilk şey kendi sınırlarınızı fark etmek olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir