Düşüncelerimden nasıl kurtulabilirim?

    Aynı konuyu sürekli,durmadan düşünmek ve bunu sürekli tekrarlamak bir süreden sonra döngü haline gelmekte ve sıkışmışlık hissine itmektedir.Aynı konular üzerinde sürekli düşünme alışkanlığı bir süreden sonra hem kendinizi izole etmenize hem de çevrenizin sizden uzaklaşmasına sebep olmakla beraber depresyonu uzatması,davranışa müdahale becerisinin önüne geçmesi gibi bir çok faktörle psikolojik açıdan aşağı çekmeye başlamaktadır.

Bu durumun bir çok sebebi vardır ancak en çok karşımıza çıkan sebepleri;

  • Sürekli düşünerek hayatınızın ya da bir sorununuzun içyüzünü anlayacağınıza inanmak
  • Duygusal ya da fiziksel travma geçmişi
  • Kontrol dışı süregelen stres kaynakları ile karşı karşıya olmak

Zihnimizden sürekli geçen bu kötü düşüncelerden kurtulmamız için gündelik hayatınızda uygulayabileceğiniz 10 adım;

1- Konuya karşı dikkatinizi dağıtın.

Kendinizi aynı düşünce üzerinden vakit harcamaya başladığınız anda durdurmaya çalışmalısınız.O an başka bir eyleme yönelerek düşünceden uzaklaşmayı deneyebilirsiniz. İşinize ilginizi arttırabilirsiniz,çevrenizden biri ile konuşmaya başlayabilir veya arayabilirsiniz,kitap okumaya başlayabilir veya keyif alacağınız herhangi farklı bir eylem yapabilirsiniz.Düşüncenizi yönetmeye başladığınızda konuya karşı olan dikkatinizi dağıtmayı başarabilirsiniz.

2- Eylem planı oluşturun.

Aynı negatif düşünceyi sürekli tekrarlamaktansa, bu düşünceye hitaben harekete geçmek için bir eylem planı oluşturun. Kafanızda her bir adımı ana hatlarıyla belirleyin ya da bunları bir kâğıda yazın. Mümkün olduğunca spesifik olun ve beklentilerinizde gerçekçilikten uzaklaşmamanızı tavsiye ederim.

3- Harekete Geçin

Eylem planında oluşturduğunuz adımları adım adım uygulayın.İlk denemede adımlarda başarısız olsanız dahi sürekli olarak denemekten kaçınmayın.Çünkü tekrarlayan düşünceler alışkanlık halinde ise ; bu alışkanlığı zamanla edindiğimiz gibi zamanla yok edebiliriz.

4- Düşüncelerinizi yeniden gözden geçirin

Genellikle suçluluk ve pişmanlık duygusunu hisseden veya travmatik bir olay sonrasında sürekli geçmişte takılı kalan düşünceler için önerebiliriz.Bu düşüncenize farklı bir perspektiften bakmayı denemelisiniz.Bir süre sonra içinde bulunduğunuz durumdan ayrılmanız gerektiğine kendiniz karar verebilirsiniz.

5- Hayata dair beklenti ve hedeflerinizi tekrar gözden geçirin

Mükemmeliyetçilik ve gerçek dışı hedefler sürekli olarak o konuyu düşünmeye sebep olabilir.Başarabileceğiniz daha gerçekçi hedefler belirlemek, davranışlarınız üzerinde aşırı düşünme riskinizi azaltacaktır.

6- Kendinize olan güveninizi arttırın.

Hayatta kendinizle gururlanmanızı sağlayan kadar çok özgüven kaynağınız olursa, yetersizlik olarak gördüğünüz özelliklerinizi saplantı haline getirme olasılığınız da o denli düşer.

7- Meditasyon yapmayı deneyin

Meditasyon, duygusal açıdan sakinleşme adına zihni temizlemeye odaklandığından, bir düşünceyi saplantı haline getirme ihtimalini azaltır. Kendinizi zihninizde tekrarlayan düşünceler silsilesi ile bulduğunuzda, sessiz bir alan arayın. Oturun, derince nefes alın ve yalnızca nefesinize odaklanın.

8- An’a dönün

Kendinizi yine aynı düşünceye takılmış hissediyorsanız, sadece o an içinde bulunduğunuz durumu değerlendirin. Nerede ve günün hangi saatinde olduğunuzu,herşeyin yolunda ilerlediğini farkedin.Kendi bulunduğunuz o an’a dönmek saplandığınız düşüncelerden sizi çıkaracaktır.

9- Bir arkadaşınızla konuşun

Düşüncelere takılıp kalmak, kendinizi izole hissetmenize sebep olabilir. Bu süreçte hissetiğiniz duygu durumunuzu bir arkadaşınızla paylaşabilirsiniz.Ancak sizinle birlikte düşüncelere dalacak değil, size farklı bir bakış açısı sunabilecek bir arkadaş seçtiğinizden emin olun.

10- Terapi almayı deneyin

Tüm adımlardan sonra sorununuzla baş edemediğinizi farkederseniz mutlaka bir uzmana başvurmanızı öneririm.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir