Anksiyete olarak bildiğimiz kaygı bozukluğu nedir?

 

ANKSİYETE NEDİR?

İçinizden ‘kaygılanıyorum bu normal mi?’ dediğinizi duyar gibiyim.Hepimiz günlük yaşantımızda ailemizle,işimizle,çocuklarımızla,ekonomik ve sosyal yaşamımızla kaygılanma yaşarız.Bu kaygı belli ölçüde bizlere tüm aksiliklerde tedbirli olmamız gerektiğini hatırlatır ve herhangi bir aksilikte çözmemize yardımcı olur bunun için olumludur.Çünkü bu kaygı hafiftir ve baş edebiliriz.Ancak kaygımız günlük hayatımızı etkilemeye başlıyorsa sorunlar başlamaktadır.O halde dikkat etmemiz gereken nokta nerede başlıyor? Anksiyete Bozukluğu olan kişilerde sürekli, aşırı ve durumla uygun olmayan bir endişe durumu söz konusudur.Kaygı Bozukluğu yaşayan kişiler herşeyin en kötüsünün olacağını düşünür,geriye dönüş imkanını düşünmezler ve aksiliklerin onların kontrolünün dışında olduğunu düşünürler.Ortalama 6 ay ve her gün bu sorunu yaşamaktadırlar.Özellikle son dönemlerde yaygın bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır.Bunun en belirli sebebi yoğun ve stres altındaki günlük yaşamımızdır.

Anksiyete (Kaygı Bozukluğu) Belirtileri Nelerdir?

  • Bir nedene bağlı veya bağlı olmadan duruma uygun olmayan kontrol altına alınamayan endişe,evham ve strestir.Genellikle bu durumu yaşayan kişi endişelerinin fazla olduğunun farkındadır.Ancak farkında olmalarına rağmen endişe duygularını kontrol edemezler ve denetleyemezler.
  • Yorgunluk hissi,sersemlik,seyrimeler,konstrasyonu toplayamama,baş-kas ağrısı,bulantı,tahammülsüzlük,sık sık irkilme ve ürkme diğer belirtilerdir.
  • Genellikle kaygı bozukluğu yaşayan kişiler yaşadığı çevre tarafından ‘aşırı evhamlı’ olarak tanımlanırlar.

Kaygı Bozukluğu yaşayanların en yaygın sorusu ise ‘Kaygı Bozukluğu Geçer mi?’

Kaygı Bozukluğu(Anksiyete) yaşadığınızı düşünüyorsanız,günlük yaşamınızı etkiliyor veya kafanızı meşgul ediyorsa mutlaka bir psikoloğa başvurarak profesyonel destek almalısınız.Bu şekilde kaygı,endişe ve evham duygularınızı kontrol altına alabilir ve günlük yaşamınızda daha enerjik ve güvenli bir şekilde ilerleyebilirsiniz.

 

 

Yetişkinlerde Anksiyetegenel bakış

Anksiyete, bazı durumlarda, bazı durumlarda yararlıdır. Ancak, yaşadığınız anksiyete belirtilerinin bir anksiyete bozukluğuna hak kazanacak kadar önemli olabileceğini nasıl bildiniz? Aile hekiminize veya eğitimli bir akıl sağlığı profesyoneline bir randevu vermek iyi bir ilk adımdır. Bununla birlikte, bu ziyaret için hazırlıkta veya ziyarete gerek olup olmadığına karar vermek için, profesyonellerin bir anksiyete bozukluğu tanısında ne aradığını anlamakta yardımcı olabilir.

Öncelikle, on bir farklı anksiyete ve ilgili bozukluk türü “vardır” ve her bir anksiyete bozukluğu 4 alana ayrılan yaygın olarak ortaya çıkan belirtilerin bir listesine sahiptir:

Fiziksel tepkiler
Düşünceler
Duygular
davranışlar
Daha sonra, kaygı uzmanları, insanlar kaygıyı daha sık yaşadıklarında (örneğin çoğu zaman ve bir aydaki aylar boyunca) ve diğerlerinden daha yoğun yaşadıklarında, yaşamlarında önemli bir bozulma yaratabileceğini belirlediler.

Bu aksama, yetişkinlerin yükseköğretime katılmak, anlamlı işlere devam etmek, sosyal, atletik veya eğlence kulüplerine katılmak, ilişkide olmak ve daha fazlası gibi çeşitli deneyimlere katılmalarını engelleyebilir veya hatta durdurabilir. Son olarak, anksiyete bozukluğu tanısı alma şansını artıran faktörlerin bir araya gelmesidir.

Yetişkinlerde birden fazla kaygı bozukluğunun kaygı belirtileri görmesi yaygındır. Bu, aşağıdaki tanımları okuduğunuzda, “Evet! Bu bana benziyor, ancak bu başka bir açıklama da var! ”Neyse ki, bu web sitesi boyunca ana hatlarıyla açıklanan faydalı yaklaşımlar birden fazla kaygı sorunu için kullanılabilir, böylece 2, 3 veya daha fazla rahatsızlığa sahip olsanız bile, aynı araçların çoğu hepsi için kullanılacak.

Daha fazla bilgi ve araç için, Yetişkinler İçin MAP’i ziyaret edin ! Anksiyete Planım (OAB) kaygı ile mücadele eden yetişkinlere kaygıyı yönetecek pratik stratejiler ve araçlar ile sağlamak için tasarlanmış bir kaygı yönetimi programıdır. MAP, 45 dersle gezinmesi kolay 6 birim içerir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir